Tuja jest rośliną, która jest dość popularna wśród polskich ogrodników. Stanowi niewątpliwie bardzo dużą ozdobę dla ogrodu, dlatego też często możemy ją spotkać w ogrodach. Aby tuja wyglądała ładnie i odpowiednio się rozrastała, należy ją regularnie przycinać. Przy czym pamiętajmy o tym, aby przycinać tuje odpowiednio, zgodnie z zasadami wypracowanymi przez specjalistycznych ogrodników. W zależności od tego z jaką porą roku mamy do czynienia inne zasady rządzą przecinaniem tej rośliny.
Jak przycinać tuje?
Zatem jak przycinać tuje, aby roślina ta rozrastała się w prawidłowy sposób, zapewniając odpowiednią ozdobę do naszego ogrodu? Jeśli weźmiemy pod uwagę przycinanie w okresie wiosennym, to tę roślinę powinniśmy skracać o długość 1/3 lub 1/2. Przy czym należy pamiętać, że mamy tu na myśli okres od marca do kwietnia. Jeśli zastosujemy się wówczas do tej zasady związanej z przecinaniem, to to mamy szansę na to, że roślina zacznie rosnąć w oczekiwanym przez nas sposób. Nie możemy również zapomnieć o tym, aby dokładnie usunąć wszelkie martwe gałązki, jakie pojawiły się na naszym krzewie. W dalszej kolejności do przycinania tui przystępujemy dopiero w sierpniu, wówczas pędy skracamy maksymalnie o 2 cm Takie działanie sprawi, że nasza roślina będzie się w prawidłowy sposób krzewić. I na tym kończymy przycinanie tui, dalsze tego typu działania są niepolecane, albowiem pędy tej rośliny powinny w odpowiedni sposób wzmocnić się przed zimą.
Jak pielęgnować tuje?
Oczywiście tuje powinniśmy dość obficie podlewać. Zwłaszcza dotyczy to takich zasadzeń, które mają dość utrudniony dostęp do bieżącej wody. Oczywiście podczas podlewania musimy pamiętać o tym, aby nie lać wody po gałązkach. Może niestety to się dla naszej rośliny dość źle skończyć.
Tuż przed okresem zimowym warto okolice korzenia tuji obłożyć korą. Dzięki temu zapobiegniemy szybszemu odparowaniu wody z bezpośredniej okolicy korzenia. Pozwoli to na zmagazynowanie jej większych zasobów dla rośliny.
Oczywiście tuje powinniśmy również regularnie nawozić, warto odwiedzić centra ogrodnicze, gdzie znajdziemy specjalne nawozy, które dedykowane są właśnie tym roślinom. Oczywiście gleba, w której zakorzeniona jest tuja powinna być bogata w potas i fosfor. Natomiast nawożenie w okresie wiosennym powinno odbywać się przy zastosowaniu środków bogatych w azot.
Co dają nam tuje?
Dlaczego tuje tak naprawdę są popularne na polskich ogrodach? Przede wszystkim tuje mogą robić za swego rodzaju żywopłot. Są dosyć gęste i dzięki temu stanowią dość dobrą izolację naszego grodu od ulicy. W ten sposób możemy również odgrodzić się od sąsiadów. Dodatkowo są bardzo zielone i sprawiają, że tworzą dość szczelną zasłonę. Oczywiście stanowią niewątpliwie bardzo dużą ozdobę dla ogrodu, są roślinami bardzo ładnymi i posiadają wiele walorów estetycznych. Zdecydowanie więc warto posadzić tuje we własnym ogrodzie. Oczywiście wymagają pielęgnacji niemniej jednak również dużo nam dają pod względem estetycznym.