Jak przechowywać suszone grzyby?

0
2001
Jak przechowywać suszone grzyby?

Polska to niewątpliwie kraj grzybiarzy. Chyba w żadnym innym kraju na świecie nie znajdziemy tylu miłośników grzybobrania. Dla niektórych zbieranie grzybów w weekend jest wręcz swego rodzaju świętem. Kiedy tylko zauważą że nastąpił wysyp grzybów tłumnie ruszają do lasów z koszykami, w celu zbierania jak największej ilości grzybów. Niemniej jednak po uzbieraniu grzybów zawsze zachodzi problem jak je odpowiednio przechowywać. Oczywiście większość grzybiarzy swoje grzyby zasusza, a z części robi różnego rodzaju przetwory. W przypadku grzybów zasuszonych pozostaje kwestia tego, jak je odpowiednio przechowywać. Zatem jak przechowywać suszone grzyby?

Jak przechowywać suszone grzyby?

Jak przechowywać suszone grzyby?W domu suszone grzyby można przechowywać nawet kilka miesięcy, Niemniej jednak jeśli nie chcemy aby straciły one swój aromat i smak, to powinniśmy zamknąć się w szczelnym pudełku. W takim razie pozostaje kwestia wyboru odpowiedniego pudełka. Jakie pudełko będzie najlepszym rozwiązaniem do przechowywania grzybów? Do wyboru mamy przede wszystkim pojemniki metalowe, szklane, a także plastikowe. Pojemnik z grzybami musimy postawić w jakimś zaciemnionym i przede wszystkim w suchym miejscu. To zdecydowanie będzie najlepsze miejsce do przechowywania naszych grzybów. Nie warto przechowywać suszonych grzybów w torebkach zarówno foliowych i jak i plastikowych. Wówczas może się okazać że nasze grzyby Po prostu stracą swój aromat a także mogą się zwyczajnie zepsuć.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oczywiście w przechowywaniu suszonych grzybów warto stosować nie tylko się do tych ogólnych zaleceń które wymieniliśmy wyżej ale również do kilku interesujących i przydatnych wskazówek.

Jeśli z jakichś powodów mimo wyboru odpowiedniego pojemnika i wyznaczenia właściwego miejsca do przechowywania suszonych grzybów, boimy się że ulegną one nam zawilgoceniu, to do pojemnika wrzućmy kilka ziaren zwykłego ryżu. To metoda bardzo prosta i niezwykle skuteczna dzięki niej nie ma żadnej możliwości aby nasze suszone grzyby uległy jakiemukolwiek zawilgoceniu.

Niestety suszone grzyby uwielbiają przede wszystkim mole. Dlatego też możemy się obawiać że jeśli gdzieś postawimy nasze suszone grzyby to ich aromat może przyciągnąć właśnie mole. Aby jednak temu zapobiec wystarczy że do pojemnika z suszonymi grzybami włożymy kilka liści laurowych. Ich zapach i aromat skutecznie odstraszy te stworzenia.

Jak więc widać przechowywanie suszonych grzybów nie jest specjalnie trudne. Grzyby nie mają jakiś specjalnych wymagań i wystarczy że zapewnimy im suche i zaciemnione środowisko, a poleżą kilka miesięcy i będziemy mogli co jakiś czas podbierać kilka grzybów do różnego rodzaju potraw. Oczywiście warto pamiętać również o tym aby grzyby były przechowywane w temperaturze pokojowej. Dlatego unikajmy różnego rodzaju piwnic gdzie dodatkowo mamy również wysoki poziom zawilgocenia, ale również nie trzymamy zasuszonych grzybów w pojemniku gdzieś na zewnątrz domu. To się ogólnie nie sprawdzi. Najlepiej nadaje się do tego spiżarnia wewnątrz domu czy też mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here