Poród przedwczesny

0
2530

Poród przedwczesny to zjawisko, które dotyka od 4 do 20% ciąż, jeśli pod uwagę weźmiemy skalę globalną. Jest to problem przede wszystkim krajów Trzeciego Świata. Stanowi poważne wyzwanie w krajach Afryki, a także Ameryki Północnej. Poród przedwczesny odpowiada za wiele chorób, a także przedwczesnych zgonów noworodków. Jest to problem dość niebagatelny. Warto wiedzieć jakie są możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy i jak można temu zapobiegać.

Czym jest poród przedwczesny?

Poród przedwczesnyZastanówmy się więc czym tak naprawdę jest poród przedwczesny? W obecnych czasach nasz pęd życia, a także możliwości realizacji w kwestiach zawodowych sprawiają, że wiele kobiet w późnym wieku decyduje się na urodzenie dziecka. Wówczas lekarze bardzo często zmuszeni są również do wykorzystywania różnorodnych technik wspomagania rozrodu. W takich sytuacjach możemy mówić, że poród przedwczesny jest bardzo możliwy. Ryzyko jego wystąpienia największe jest zwłaszcza u kobiet powyżej 40 roku życia. Również to ryzyko znacznie większe jest u matek nastoletnich,a także u kobiet czarnoskórych. Na poród przedwczesny wpływ mogą mieć również takie kwestie jak zanieczyszczone powietrze, stres, papierosy, narkotyki, a także wiele innych kwestii, które wpływają na niezdrowy tryb życia.

Poród przedwczesny – konsekwencje dla dziecka

Jakie mogą konsekwencje wynikać dla dziecka z przedwczesnego porodu? Przede wszystkim dziecko, które urodzi się przedwcześnie, może mieć znaczące problemy z układem oddechowym, a także nerwowym. W dalszej kolejności mogą pojawić się również problemy z krążeniem, a także mogą wystąpić wady wzroku. Bardzo poważnym problemem u noworodków może być również znaczny stopień niedokrwistości. To oczywiście objawy, które mogą ujawnić się tuż po narodzeniu. W dalszej perspektywie u dziecka, które urodziło się przedwcześnie, może pojawić się również mózgowe porażenie dziecięce. Wówczas takiej dzieci niestety będą znacznie opóźnione w rozwoju psychicznym, a także ruchowym. Dodatkowo mogą u nich wystąpić również problemy ze słuchem, a także ze wzrokiem.

Jak zapobiegać?

Zastanówmy się zatem, jak można zapobiec przedwczesnemu porodowi. Przede wszystkim warto podkreślić, że prewencja w tym wypadku jest niezwykle ważna. Albowiem leczenie końcowe może nie przynieść jakichkolwiek pozytywnych skutków. Niezwykle istotne w tym przypadku jest bardzo wczesne wykrycie zaburzeń zdrowia u matki. Wówczas jesteśmy w stanie w dużym stopniu zminimalizować zagrożenie wystąpienia porodu przedwczesnego. Tak więc leczenie przyczynowe jest w tym momencie niezwykle istotne dla dziecka. Bardzo ważne jest to, aby ciąża przebiegała wedle prawidłowego rozwoju. Prawidłowy rozwój ciąży w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak będzie zachowywała się matka. Tak więc nie powinna ona stosować jakichkolwiek używek. Natomiast w powinna często przebywać na świeżym powietrzu, uprawiać nawet sport ,stosować odpowiednią dietę, a przede wszystkim być w ciągłym kontakcie z lekarzem prowadzącym ciążę, który będzie na bieżąco monitorował rozwój dziecka. Będzie on w stanie bardzo szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości i podjąć odpowiednie kroki, które sprawią że dziecko urodzi się zdrowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here