Kredyt na budowę domu

0
2367
Jak spłacić kredyt na budowę domu?

Chciałbyś wybudować własny dom ale nie dysponujesz odpowiednią ilości środków pieniężnych? Nie stoisz jeszcze w tym wypadku na straconej pozycji. Albowiem możesz skorzystać z oferty jednego z banków, które oferują kredyt na budowę domu. Taki kredyt należy do rodziny kredytów hipotecznych. Jak można uzyskać taki kredyt i jakie warunki należy spełnić?

Kredyt na budowę domu

Kredyt na budowę domuAby uzyskać kredyt na budowę domu musimy dysponować odpowiednią zdolnością kredytową. Ocena takiej zdolności leży oczywiście po stronie banku. Na podstawie przedstawionych mu dokumentów analityk bankowy będzie w stanie określić czy jesteśmy w stanie podjąć się tak poważnego zobowiązania finansowego. Oczywiście najważniejszą kwestią będzie w tym wypadku wysokość naszych miesięcznych zarobków. Oczywiście jeśli budowę domu chcemy przedsięwziąć wspólnie z partnerem to wówczas nasza zdolność kredytowa jest brana przez analityka pod uwagę zbiorowo. Czyli szanse na uzyskanie kredytu na budowę domu wówczas diametralnie wzrastają.

Niemniej jednak nie tylko wysokość zarobków ma tutaj istotne znaczenie. Bardzo ważne jest również to z jakiego źródła uzyskujemy dochody. Jeśli pracujemy na umowę zlecenie to bank może dość nieprzychylnie patrzeć na taką sytuację niż w przypadku gdybyśmy pracowali na umowę o pracę na czas nieokreślony. Również wyższe wymagania są brane w tym wypadku pod uwagę. Także przy osobach które prowadzą własną działalność gospodarczą.

Oczywiście dla banku będą również istotne takie informacje jak wysokość naszego zadłużenia a także wysokość rat jaki miesięcznie musimy aktualnie spłacać. Na tej podstawie bank będzie w stanie ocenić czy kolejna rata w tym wypadku kredytu hipotecznego specjalnie nie przeciąży naszego domowego budżetu. Oczywiście jeśli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny, którego środki przeznaczone na budowę domu to oczywiście musimy dysponować wkładem własnym na odpowiednim poziomie. Raczej powinniśmy wziąć pod uwagę wkład własny na poziomie 20%. Bardzo trudno jest uzyskać kredyt przy mniejszym wkładzie własnym. 20% daje nam dość sporą sumę którą musimy wyłożyć. Nie każdego na to stać jest to w pewnym sensie spore utrudnienie w uzyskaniu kredytu na budowę domu.

Jak spłacić kredyt na budowę domu?

Oczywiście kredyt hipoteczny na budowę domu jest bardzo poważnym i dużym zobowiązaniem finansowym. Zazwyczaj takie kredyty bierze się na okres około 30 lat. Jest to spory okres czasu kiedy nasza sytuacja zawodowa może ulec diametralnej zmianie zarówno na lepsze jak i na gorsze. Wysokości rat zazwyczaj osiągają dość spore rozmiary. Często trzeba płacić raty wynoszące nawet około 2000 zł miesięcznie. Jest to bardzo duży wydatek dla domowego budżetu. Ważne jest aby takie raty regulować w terminie albowiem nie możemy sobie pozwolić na jakikolwiek opóźnienia. Wypowiedzenie umowy na budowę domu może wiązać się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Pamiętajmy, że faktycznie dopóki nie spłacimy całości kredytu nie jesteśmy w pełni właścicielami naszego domu. Można powiedzieć że współwłaścicielem jest również bank. Dlatego też musimy mieć na uwadze to czy jesteśmy w stanie spłacać tak potężne zobowiązanie finansowe. Być może dobrym rozwiązaniem jest ubezpieczenie kredytu na wypadek utraty pracy lub innych niesprzyjających okoliczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here