Koszty kredytu hipotecznego

0
871
Koszty kredytu hipotecznego

Realia większości osób w naszym kraju, ale nie tylko, są takie, że aby kupić dom, czy też mieszkanie należy wcześniej wziąć na ten cel kredyt. Naprawdę niewielki odsetek z nas jest w stanie sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę. Z pewnością dotyczy to jedynie wąskiej elity finansowej. Większość z nas musi się jednak wspomagać finansowaniem w postaci kredytu hipotecznego. Oczywiście kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem finansowym o charakterze długoterminowym. Jest to przeważnie dość duża kwota którą spłacamy nawet do 30 i 40 lat. Dlatego też zanim podpiszemy umowę o kredyt hipoteczny musimy doskonale wiedzieć z jakimi kosztami będzie się to dla nas wiązało. Ma to niebagatelne znaczenie albowiem nie dość że ratę kredytu będziemy spłacać przez kilkadziesiąt lat, to jeszcze jej wysokość będzie znacznym obciążeniem dla naszego domowego budżetu. Dlatego też musimy dokładnie i precyzyjnie wiedzieć z jakimi kosztami będziemy mieli do czynienia.

Koszty kredytu hipotecznego

Koszty kredytu hipotecznegoZastanówmy się w pierwszej kolejności jakie elementy składają się na koszty kredytu hipotecznego. Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę odsetki. Odsetki są wynikową oprocentowania danego kredytu. Oczywiście odsetki będziemy spłacali przez cały okres kredytowania i będą one doliczone do raty kapitałowej. W przypadku rat malejących w początkowej fazie spłacenia kredytu rata odsetkowa będzie większa a następnie przez cały okres spłacania będzie ona coraz mniejsza. Oczywiście wysokość oprocentowania ma największe znaczenie na wysokość odsetek.

Jednak nie są to wyłącznie koszty jakie wiążą się z kredytem hipotecznym. W dalszej kolejności musimy wziąć pod uwagę marżę banku, prowizję za przyznanie kredytu, opłatę przygotowawczą, oraz ewentualne ubezpieczenie kredytu. Oczywiście w przypadku niektórych ofert bankowych zestaw tych dodatkowych opłat może się znacznie od siebie różnić. Nie każdą też opłatę bank musi nam narzucić albowiem wszystko jest uzależnione od jego polityki przyznawania kredytów.

RRSO

Aby dowiedzieć się jakie koszty będą wiązały się z daną ofertą kredytową powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jak kształtuje się wskaźnik rrso. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania i pokazuje nam jakie dokładnie koszty będziemy musieli ponieść w związku z kredytem hipotecznym. Dzieje się tak dlatego że w rrso zawarte jest nie tylko oprocentowanie kredytu, ale również wszelkie inne opłaty jakie wiążą się z tym zobowiązaniem finansowym. Dlatego też nie patrzmy na oprocentowanie kredytu, a raczej właśnie na rrso, bo ten właśnie wskaźnik da nam bardziej wiarygodną informację o całkowitych kosztach kredytowania.

Oczywiście przy kredycie hipotecznym musimy wziąć również pod uwagę wiele innych opłat jakie wiążą się choćby z obsługą samej nieruchomości. Przede wszystkim musimy przy zakupie domu czy też mieszkania część środków przeznaczyć na notariusza. Pamiętajmy również o tym że większość banków w przypadku kredytu hipotecznego wymaga również od potencjalnych kredytobiorców wzniesienia wpłaty własnej. Zazwyczaj kształtuje się ona na poziomie około 20% całej wartości nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here