Jak rozliczyć PIT 8C

0
2484
Jak rozliczyć PIT 8C

Zastanawiasz się w jaki sposób rozliczyć PIT 8C? Wydawać by się mogło, że kwestia rozliczeń podatkowych jest niezwykle skomplikowana. Wiele osób które z końcem kwietnia muszą rozliczyć się z fiskusem, stara się zapewnić sobie usługi księgowe. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie, albowiem wówczas mamy pewność, że nasze rozliczenie podatkowe będzie dokładne i zgodne z obowiązującym prawem. Takie usługi mogą jednak troszeczkę kosztować. Czasami jednak wystarczy nieco wysiłku i wytężonej pracy umysłowej, a rozliczenie z fiskusem możemy przeprowadzić zupełnie samodzielnie. Jak się do tego zabrać Jak rozliczyć PIT 8C?

Rozliczenie z fiskusem z inwestycji

Jak rozliczyć PIT 8CPrzede wszystkim warto podkreślić że PIT 8C muszą rozliczyć osoby, które osiągają dochody z inwestycji kapitałowych. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli osoby, które grają na giełdzie i w minionym roku podatkowym uzyskały z tego tytułu dochody. Dlatego też w formularzu PIT 8C trzeba takie dochody szczegółowo wykazać. Niemniej jednak warto również pamiętać, że to nie tylko Pit-8C musimy rozliczać co roku . W zasadzie każde środki,które stanowią nasz dochód, należy wykazać w różnorodnych w formularzach, które przesyłamy do fiskusa. Przede wszystkim najważniejsze jest rozliczenie się z dochodów uzyskiwanych z tytułu pracy. Oczywiście z tego tytułu zaliczki są odprowadzane regularnie co miesiąc przez pracodawcę,.Niemniej jednak i tak na koniec roku musimy się z tego rozliczyć. Może wówczas wyniknąć taka sytuacja, że będziemy musieli troszeczkę dopłacić. Niemniej jednak często jest również tak, że mamy nadpłatę i fiskus w określonym czasie musi nam zwrócić tę nadwyżkę. Oczywiście odpowiednie PIT otrzymujemy również od pracodawcy, dlatego jesteśmy w stanie dokładnie określić jaką sumę przekazał fiskusowi w formie zaliczek. Taka informacja ma bardzo duże znaczenie dla nas podczas wypełniania odpowiedniego formularza do fiskusa.

Jak rozliczyć PIT 8C?

Jak rozliczyć PIT 8C? Przede wszystkim w formularzu tym musimy wykazać nasze wszelkie dochody uzyskiwane z tytułu sprzedaży akcji na giełdzie, a także inni papierów wartościowych. Należy również wskazać dochody, które wynikają z realizacji praw wynikających z tytułu posiadania papierów wartościowych. Naturalnie należy również wskazać, zyski jakie uzyskaliśmy podczas sprzedaży kontraktów terminowych, a także udziałów w spółkach. Naturalnie pod PIT-8c podlegają również zyski osiągnięte podczas handlu na rynku Forex. Warto podkreślić że PIT-8c powinniśmy otrzymać do końca lutego od naszego biura maklerskiego, w którym mamy rachunek inwestycyjny. Warto również podkreślić, że w przypadku kiedy nie osiągnęliśmy zysku w danym roku podatkowym i tak należy wypełnić i przesłać do fiskusa deklarację PIT 38.

Oczywiście warto pamiętać, że nasze zyski muszą być podane bardzo dokładnie, tak aby rozliczenie nie posiadało żadnych niepotrzebnych błędów. Każdy w zasadzie jest w stanie wykonać taką operację samodzielnie . Wystarczy tylko poświęcić temu nieco czasu, a także uwagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here