Jak obliczyć średnią ważoną?

0
2753
Jak obliczyć średnią ważoną?

Matematyka to dla większości z nas z pewnością ten przedmiot, który w szkole średniej czy też w szkole podstawowej sprawiał nam bardzo dużo trudności. Aby dobrze pojąć matematykę trzeba mieć ścisły umysł. Osoby o zdolnościach do nauk humanistycznych z pewnością będą miały problemy z rozwiązywaniem wielu zadań matematycznych. O ile dodawanie, mnożenie czy dzielenie, czyli podstawowe zadania matematyczne są stosunkowo proste, to jednak matematyka jest tak rozległą dziedziną, że można w niej znaleźć zadania które są niezwykle trudne i skomplikowane. Takim zadaniem może być choćby obliczenie średniej ważonej. Czym jest średnia ważona? Jak obliczyć średnią ważoną?

Średnia ważona – co to jest?

A zatem co to jest średnia ważona? O ile średnia arytmetyczna wyliczana jest z liczb które na jej obliczenie mają taki sam wpływ, to średnia ważona liczona jest z liczb które mogą mieć zupełnie różny wpływ na jej wyliczenie. Pozornie brzmi to dość skomplikowanie, jednak w istocie jest to stosunkowo logiczne.

Jak obliczyć średnią ważoną?

Jak obliczyć średnią ważoną?Teraz skupmy się na tym w jaki sposób można obliczyć średnią ważoną? obliczanie średniej ważonej przebiega w podobny sposób jak wyliczanie średniej arytmetycznej. Niemniej jednak do każdej wartości musimy dodać również jej wagę. Przykładowo jeśli chcesz obliczyć średnią cenę paliwa, kiedy zakupy robiłeś na różnych stacjach benzynowych, to nie możesz brać pod uwagę tylko samych cen, ale również ilości w postaci litrów paliwa na każdej z poszczególnych stacji benzynowych. Dopiero wówczas będziesz mógł uzyskać wynik w postaci średniej ważonej.

Matematyka – czy to jest trudne?

Jak więc widać nie jest to specjalnie trudne zadanie i w zasadzie szybko można nabrać wprawy w obliczaniu średniej ważonej. Jednak obliczanie średniej ważonej jest jednym z tych zadań, które można zaliczyć do zadań o średnim poziomie trudności. Matematyka pełna jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowanych zadań, które mogą nastręczyć wielu kłopotów. Niemniej jednak nie powinniśmy się zniechęcać do tego przedmiotu. Matematyka w zasadzie jest królową nauk. Leży u podstaw przede wszystkim fizyki, albowiem pozwala ująć w język liczb wiele praw rządzących naturą. Bez matematyki nie będzie również nie tylko fizyki ale na przykład chemii, a nawet wielu nauk humanistycznych. Przede wszystkim historia bardzo często korzysta z dokonań jakie udało się ustalić choćby dzięki statystyce. Matematyka pozwala na zwięzły opis wielu zjawisk, które wymykają się naukom humanistycznym. Poza tym nauka jest od matematyki wręcz uzależniona. Wiele praw, które odkrywamy w przyrodzie a także w praw rządzących wszechświatem ma swoje odzwierciedlenie w matematyce. Wydaje się, że jest to jedna z najbardziej podstawowych nauk. Jej opanowanie to również możliwość

Matematyka to również podstawa świata finansów i ekonomii. Matematyka rządzi również architekturą. Pozwala na precyzyjne wyliczenie proporcji projektowanych budynków. Nie ma w zasadzie żadnej dziedziny życia, która obyłaby się bez matematyki, choćby w jej podstawowej i najprostszej wersji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here