Jak napisać esej

0
2008
Jak napisać esej

Esej jest jedną z najbardziej podstawowych form utworu literackiego. Eseje uczymy się pisać już w szkole średniej więc teoretycznie nie powinniśmy mieć problemów z tą formą wypowiedzi. Niemniej jednak warto przypomnieć sobie czym jest właściwie esej, jakie rodzaje eseju rozróżniamy i jak napisać esej.

Czym jest esej?

Zasadniczo rozróżniamy kilka rodzajów esejów. Esej może być filozoficzny, publicystyczny, naukowy, a także krytyczny. Podstawową cechą jest jego luźna kompozycja. Oczywiście nie oznacza to, że może być ona całkowicie chaotyczna. Esej powinien być luźny w formie, niemniej jednak na tyle aby był zwięzły w treści. Oczywiście, opinie prezentowane w eseju powinny być zupełnie subiektywne. Ocena jaką przedstawia autor eseju powinna być tylko i wyłącznie jego oceną. Autor eseju w żaden sposób nie jest zobowiązany do obiektywizmu. W dalszej kolejności esej powinien mieć elementy poetyckości. Poetyckość robimy tutaj w formie nieco estetycznej. Chodzi o to, aby forma wypowiedzi w postaci eseju miała aspiracje artystyczną, a zdania były niezwykle wykwintnie zbudowane. Na koniec trzeba wspomnieć, że powinien w treści poruszać sedno problemu. Powinien być więc niezwykle zwięzły i dotykać istoty zdania autora eseju. Esej nie musi mieć początku rozwinięcia i zakończenia.

Kiedy piszemy eseje?

Jak napisać esejOczywiście eseje zasadniczo zaczynamy pisać już w szkole średniej. Wówczas zazwyczaj występują one w formie zadania domowego. Poprawne nauczanie pisania esejów bardzo przyda się nam na studiach. Zwłaszcza nauki humanistyczne wymagają od studentów umiejętności takiej właśnie formy wypowiedzi literackiej. Oczywiście aby poprawnie pisać eseje powinniśmy również je często czytać. Eseje znajdziemy przede wszystkim w czasopismach takich jak tygodniki czy też miesięczniki. Czasami zdarzają się również w gazetach codziennych. Zazwyczaj są to prezentacje zdania danego dziennikarza na określony temat. Warto więc poświęcić nieco czasu na lekturę czasopism i gazet aby zapoznać się z warsztatem choćby dziennikarskim. Chociaż nie tylko dziennikarze publikują eseje w czasopismach. Często bywają to również ważnej postaci kultury nauki czy też nawet polityki.

Zbiory esejów

Jednak jeśli czytanie esejów w czasopismach jest dla nas niezadowalające i chcemy nieco poszerzyć swoje możliwości to możemy oczywiście poszukać książek które są zbiorami eseju danego autora bądź też zbiorami esejów wielu autorów na jeden temat. Zbiory esejów to bardzo ciekawa lektura. Pozwala bowiem na czytanie krótkich form literackich, co dla niektórych może być całkiem bardziej korzystne niż czytanie całościowych dzieł literackich w opasłych tomach. Zwłaszcza wśród pisarzy jest taki zwyczaj, że pomiędzy wydaniem jednej powieści, a wydaniem drugiej, mają nieco wolnego czasu, który poświęcają na pisanie swego rodzaju esejów. Poruszają w nich jakieś aktualne problemy z życia społecznego, kulturalnego, ze świata polityki. Wówczas możemy poznać zdanie ich na wiele ciekawych tematów, co nie zawsze możliwe jest choćby w czasopismach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here