Praca na etacie czy własna działalność

0
2502
Praca na etacie czy własna działalność

Nadchodzi taki moment w życiu każdego z nas, kiedy stajemy się dorośli na tyle, by zacząć żyć na własny rachunek. Nie chodzi o ukończenie osiemnastu lat czy też zakończenie edukacji w szkołach. Chodzi o ten moment, w którym zaczynamy na siebie zarabiać, czyli zaczynamy pracować. Dla jednej osoby będzie to w wieku 20 lat, a dla innej nieco później lub nawet nieco wcześniej.

Kiedy stajemy przed wyborem tej pierwszej pracy, często zastanawiamy się, co tak naprawdę chcielibyśmy w życiu robić. Niektórzy od razu poszukują tej jedynej firmy, dla której chcą pracować aż do emerytury. Inni natomiast wybierają pracę z mniejszą dbałością o szczegóły wiedząc, że jest ona jedynie tymczasowa. Wielu z nas zapewne również miało w swoim życiu taki moment, w którym musiało się zdecydować – praca na etacie czy własna działalność?

Taki wybór nie jest prosty, bowiem kuszą nas zalety i jednej i drugiej pracy. Będąc zatrudnionym na etacie w jakiejś firmie mamy tę wygodę, że nie musimy się martwić o wypłatę. Przyjmując się do roboty podpisujemy umowę, na której jasno określone są warunki wynagrodzenia. Wiemy zatem, że do dziesiątego dnia każdego miesiąca dostaniemy przelew na nasze konto bankowe z konkretną kwotą pieniędzy. Jednakże nikt nie będzie nam płacił za nic. Musimy wypracować określoną ilość godzin w ciągu miesiąca. Nie mamy tutaj zbyt dużo do gadania, jeśli chodzi o dni wolne od pracy czy też godziny pracy. Z reguły jest to nam odgórnie narzucone.

Własna działalność z kolei kusi nas dość sporą swobodą. Jeśli bowiem jesteśmy właścicielami firmy, to my sami decydujemy ile i kiedy chcemy pracować. Godziny pracy, dni pracy i zaangażowanie w wykonywaną pracę są zależne tylko i wyłącznie od nas. Nikt też nie może nas zwolnić, w końcu firma należy do nas. Jednakże trzeba pamiętać również o tym, że od tego, jak bardzo poświęcimy się naszej pracy zależy ilość zarobionych pieniędzy. O te zarobki najbardziej musimy martwić się będąc na własnej działalności gospodarczej. Prowadzenie własnej firmy wiąże się bowiem ze sporymi kosztami utrzymania. Po pierwsze należy opłacić co miesiąc składki i większość z nich nie jest wcale uzależniona od tego czy mamy jakieś przychody czy też nie. Ponadto, należy opłacić pracowników oraz podatki. Na to wszystko trzeba zarobić. Z tego też powodu większość właścicieli firm pracuje znacznie więcej, niż pracowaliby będąc na etacie w innej firmie. Żyją oni w ciągłym stresie, ponieważ od każdej ich decyzji zależy przyszłość ich firmy.

Zarówno praca na etacie, jak i prowadzenie własnej działalności gospodarczej mogą być dochodowe i mogą sprawiać prawdziwą przyjemność. Należy jedynie pamiętać o tym, by w przypadku prowadzenia własnej firmy mieć na siebie pomysł. Trzeba znaleźć niszę i w niej prężnie działać. Jednocześnie trzeba robić to, na czym się dobrze znamy. Pracując na etacie warto poszukać firmy, która zaoferuje nam tak wiele korzyści, które na trwałe zwiążą nas z tą pracą. Jeśli jeszcze będzie to praca, o której marzyliśmy od dziecka, to będzie naprawdę spełnienie naszych marzeń.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak wgrać mody do Minecraft

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here