Pierwsza praca ile urlopu

0
1981
Pierwsza praca ile urlopu

Właśnie rozpocząłeś swoją pierwszą pracę w życiu i zastanawiasz się jakie wynikają dla ciebie z tego prawa? Przede wszystkim w jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do urlopu. Już po pierwszym roku pracy zyskujesz takie prawo. Jest to oczywiście urlop nieprzerwany i płatny.

Pierwsza praca ile urlopu?

Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie powinniśmy zerknąć przede wszystkim do Kodeksu Pracy. Przede wszystkim jeśli rozpocząłeś po raz pierwszy pracę to uzyskujesz prawo do urlopu z każdym miesiącem pracy. Po roku masz prawo do 20 dni urlopu. Niemniej jednak jeśli przepracujesz 10 lat to prawo do urlopu zwiększa się do 26 dni. Niemniej jednak warto również pamiętasz że inaczej wygląda sytuacja w przypadku kiedy jesteś zatrudniony na niepełny etat. Wówczas wymiar urlopu w salonie jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Kiedy urlop?

Pierwsza praca ile urlopu?Kiedy możemy pójść na urlop? Warto pamiętać, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinnemu dniowi pracy. Powinniśmy go wykorzystać w roku kalendarzowym w którym nabyliśmy do niego prawo. Niemniej jednak kiedy nie uda nam się wybrać urlopu w danym roku, z różnych przyczyn, wówczas mamy prawo go wykorzystać w roku następnym aż do końca września. Oczywiście aby uzyskać urlop powinniśmy w pierwszej kolejności wypełnić odpowiedni wniosek, który dostarczamy naszemu pracodawcy. Często w firmach jest tak, że pod koniec roku planuje się urlopy na rok następny. Ma to zadanie równomierne rozplanowanie pracy na cały rok, tak aby w okresie największej ilości urlopów nie zabrakło ludzi do wykonywania pracy w firmie.

Urlop na żądanie

Warto pamiętać że każdemu pracownikowi przysługuje również urlop na żądanie. Są to 4 dni w roku które możemy wybrać bez wcześniejszego wypełnienia wniosku ani także bez ustalenia z pracodawcą daty jego wykorzystania. To urlop który wykorzystuje się wówczas kiedy z jakichś niezapowiedzianych przyczyn nie możemy stawić się następnego dnia do pracy. Teoretycznie pracodawca nie powinien nam odmówić przyznania takiego urlopu, jednak taka sytuacja nie jest do końca wyjaśniona w prawie pracy. Niemniej jednak zazwyczaj pracodawcy nie robią z tym problemów. Jeśli zgłosisz przełożonemu że następnego dnia nie stawisz się do pracy z różnych przyczyn wówczas nie będzie żadnych problemów z tym aby pracodawca uznał to jako urlop na żądanie.

Urlop bezpłatny

Musisz wiedzieć, że w polskim prawie istnieje również coś takiego jak urlop bezpłatny. Oczywiście z wnioskiem o taki urlop możesz wystąpić do pracodawcy wówczas możesz otrzymać nawet 3 miesiące urlopu bezpłatnego. Naturalnie jest to okres kiedy nie świadczysz pracy i nie uzyskujesz żadnych świadczeń pieniężnych ze strony pracodawcy. Niemniej jednak nadal pozostajesz w stosunku pracy i po urlopie bezpłatnym teoretycznie możesz wrócić do wykonywania obowiązków zawodowych. Oczywiście pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia ci tego z urlopu. Wszystko tutaj jest uznaniowe i zależy od twoich relacji z pracodawcą. Urlop bezpłatny można wykorzystać na przykład na jakiś zagraniczny wyjazd na podreperowanie budżetu, pracę sezonową czy też na różnego rodzaju inne kwestie. Niemniej jednak tutaj wszystko zależy od tego czy na niego zgodzi się pracodawca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here